Kategoriler
Web Tasarım

Web Tasarım

Web tasarım (Web UI tasarım, WUI tasarım, WUI olarak da bilinir) şirketlerin ziyaretçilere (ürünlerini, hizmetlerini veya fikirlerini) web sitesi özelliklerinin planlanmasına ve daha sonra da sayfalara sunmak istediği bilgilere dayanır.

Web tasarım (Web UI tasarım, WUI tasarım, WUI olarak da bilinir) şirketlerin ziyaretçilere (ürünlerini, hizmetlerini veya fikirlerini) web sitesi özelliklerinin planlanmasına ve daha sonra da sayfalara sunmak istediği bilgilere dayanır.

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım için görsel olarak tasarlanması gerekir . Profesyonel yapılmış bir tasarım, internet üzerindeki markanın imajını geliştirmek için, şirketin dış tanıtım materyallerinden biridir.

Web Tasarım ve Doğru Planlama Stratejisi

Açık bir amaç temelinde, web sitesi ve genel tasarım fikrini tamamlayın. Sitenin genel stilini ve özelliklerini konumlandırın ve sitenin organizasyon yapısını planlayın. Web sitelerinin, hizmet ettikleri nesneler (kurumlar veya insanlar) için farklı formları olmalıdır. Bazı siteler sadece kısa metinsel bilgi sunarken, diğerleri harika görüntüler, yanıp sönen ışıklar, karmaşık sayfa düzenleri ve hatta indirilebilir ses ve video klipleri sağlamak için multimedya sunumlarını kullanırlar. İyi Web siteleri, grafik sunum tekniklerini etkili organizasyon ve iletişim ile birleştirir.

Web Tasarım’da görsel noktaları ön plana çıkarın.


Temanın öne çıkarılması ve noktaların net olması için, renk şeması ve resimleri önceden belirlenmiş tema üzerine odaklanmalı, web sitesinin kişiliğini ve amacını tam anlamıyla ifade etmek için tüm araçlar seferber edilerek web sitesinin özellikleri oluşturulmalıdır.

Yaratıcılığınızı Kullanın

Özgün ve pratik yaratıcılık. Bu çok önemlidir. Özgü bir ortamda özgün tasarım ekibiyle, kullanıcının en verimli bilgiyi, en verimli şekilde almak istediği bilgileri aktarmak en iyisidir. Bu yüzden gereksiz hiçbir şey kullanmayın.
Kullanımı kolay: Birinci cümle gibi tutarlı, kullanıcıların gereksinimlerini karşılamak için, web sayfası ne kadar uygunsa geri dönüşleri oldukça olumlu olacaktır.

Genel olarak iyi: Bir web sitesi bir bütün olmalıdır. Yani sadece başarı odaklı bir hedef için düşünenlerin tasarım başarılı olmaktadır.

Web Sitesi İmaj Çalışması

Web sitesinin imajı çalışması: Türkiye Cumhuriyeti Devleti standartlarını karşılayan bir web sayfası, web sitesinin imajını en üst düzeye çıkarabilir. Sayfa, renk tarafından koordine edilir ve düzen, form özelliklerinin gerekliliklerine uygun hale getirilmelidir. Bu şekilde yapılan web tasarım, olumlu geri dönüşlerin alt yapısını oluşturmuş ve kaliteli hizmet verebilmek için gerekli düzenlemelerle gerekli şartları oluşturmuş demektir.

Çok sayfalı site sayfasının düzen tasarımı, sayfalar arasındaki organik bağlantıların yansıtılmasını gerektirir ve özellikle sayfalar arasındaki ilişkiyi işlemek için gereklidir. En iyi görsel performansı elde etmek için, genel düzeni tekrar tekrar değerlendirmek ve restarasyon yapmak, ziyaretçinin düzgün bir görsel deneyimi yaşamasına olanak sağlar.

Web Tasarım yapmak için hangi araçlar kullanılır?

Web tasarım temel olarak Adobe ürünlerine dayanmaktadır: Yaygın araçlar arasında FW, PS, FL, DW, CDR, AI, vb. Vardır. Bunların arasında DW bir kod aracıdır, diğeri grafik görüntüleri ve FL animasyon araçlarıdır.

Olağandan hızlı gelişen internet teknoloji sayesinde, internet kullanacılıarın hızla artması ve daha fazla internet kullanıcısı daha fazla müşteri potansiyeli anlamı ortaya çıkarmştır. Şirketlerim, web sitesi aracılığıyla ürün, hizmet, fikir, kültür ya da kamuya bazı fonksiyonel hizmetler sunmaları gerekir.

Web Tasarım yaparken hangi yazı tipleri, hani renk ve resimleri seçmeliyiz?

Sayfanın mükemmel tasarım amacı ile sayfa tasarımını güzelleştirmek için daha makul renkleri, yazı tiplerini, resimleri ve stilleri ayarlamak ve kullanmak için PS, AI ve diğer yazılımları kullanmaya çalışın. Kullanıcı geri bildirimlerine göre, en iyi sonuçları elde etmek için sayfa tasarım ayarları yapılmalıdır.

Profesyonel Web Tasarım için Gerekli Aşamalar Nelerdir?

Bu nedenle, web tasarım öncelikle pratik bir tasarım yapmak için sitenin amacını ve kullanıcıların ihtiyaçlarını açıkça tanımlamalıdır. Profesyonel web tasarımının aşağıdaki aşamalardan geçmesi gerekiyor:


Tüketicilerin ihtiyaçlarına, pazarın durumuna ve bir pazarlama modeli oluşturmak için şirketin durumuna göre kapsamlı bir analiz gerekmektedir. Fonksiyon planlaması iş hedefleri üzerinde yoğunlaşır ve tasarımın yapısı konusunda müşteri eğilime göre planlama yapılır. Kullanıcı deneyimi tasarımını karşılamak için sayfa planlaması için axure rp veya benzeri bir yazılım kullanın ve interaktif kullanım senaryoları oluşturun.

Web Tasarım kaç kategoriye ayrılır?

Web tasarım genellikle üç ana kategoriye ayrılır: kurumsal hizmet içeren web tasarım, görsel meteryallerin ağırlıklı olduğu web tasarım (marka imaj çalışması) ve bilgi ağı tasarım kategorileridir (portal tarzı). Bir web sayfası tasarlamanın amacı farklıdır ve her sektöre ayrı farklı web sayfası planlama ve tasarım şemaları seçilmelidir.
Web tasarımının amacı, daha makul renkler, yazı tipleri, resimler ve stiller kullanarak sayfa tasarımını güzelleştirmek, sınırlı fonksiyonlarda ise kullanıcıya mükemmel bir görsel deneyim sunmaktır.

Web Tasarım ve Sanat

Renk sanatsal ifadenin unsurlarından biridir. Web tasarımında tasarımcılar farklı renkleri uyum, denge ve vurgu prensiplerine göre birleştirir. Güzel bir sayfa oluşturmak için renk uyumunun önemi oldukça fazladır. Rengin insanların psikolojisi üzerindeki etkisine göre, onu makul bir şekilde kullanmanız gerekir. Şirketin de Kurumsal Kimlik Çalışması olmasının gerektiği unutulmamalıdır.

Kurumsal içerik

Zengin anlamları ve farklı formları birleşik bir sayfa yapısında düzenlemek için, resmi dil, sayfanın içeriğine uygun olmalı ve içeriğin zenginleştirmelidir. Kontrast ve uyum, simetri ve denge, ritim ve beyaz alanın esnek kullanımı, mekan, metin, grafikler arasındaki ilişkiyle, genel bir denge durumu oluşturmak için uyumlu bir estetikle sonuçlanır.


Ağdaki üç boyutlu alan hayali bir alan ve bu mekânsal ilişkinin hareketle değiştirilmesi gerekiyor. Görüntülerin oransal ilişkileri gibi mekansal faktörler ifade edilir. Sayfada, resmin görsel efektleri, metnin önceki ve sonraki konumu veya sayfanın konumunun değişmesi farklıdır. Görüntü ve metin kaplaması tarafından oluşturulan uzaysal hiyerarşi, web tasarımı için uygun değildir Mevcut tarayıcı özelliklerine göre, web tasarım daha standartlaştırılmış ve özlü sayfalar için uygundur, ancak bu istif düzenlemesi, güçlü bir ritmik mekansal seviye oluşturabilir. Görsel efekt güçlüdür.

Web sayfasında yaygın olarak görülen, sayfanın üst, alt, sol, sağ ve orta konumları ile oluşturulan konumsal ilişkiler ve yoğun konumsal ilişki tarafından oluşturulan mekansal düzeylerdir.Bu iki konumsal ilişki, ortaya çıkan mekansal hiyerarşiyi esnek hale getirir ve aynı zamanda İnsanların duygusal olduğu unutulmaması gerekir. İnsan ilişkileri gibi internet sitesi üzerinde de aynı duygu ve düşünce eğilimiyle yaklaşabilmektedirler.

“Web Tasarım” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir