Site haritası

Site Haritası Örnek resimSite haritası internet sitenize girdiğiniz içeriklerin hiyerarşik bir düzende, Google veya diğer arama motorlarına içeriğin girildiğine dair yada değiştirildiğine dair bildirim gönderme sayfasıdır. İnternet sitenizdeki tüm URLlerin arama motorları sunucularına gönderilmesi sonrasında, hızlı bir şekilde index alıp sayfalara da backlink sağlayabilirsiniz. Site haritası dosya formatı XML formatıdır.

Site Haritası oluşturma

Anlatımı yapılacak olan bu makalede, site haritası nasıl oluşturulur ve oluşturulan site haritası Google sunucularına nasıl gönderilir sorularının cevapları yer alacaktır.

Site haritası oluşturma ve gönderme

  1. Google botları tarafından taranmasını istediğiniz sayfaları belirleyin. Belirlediğiniz sayfaların da standart sürümü olmasına dikkat edin.
  2. Site haritanızı manuel olarak kendiniz de oluşturabilirsiniz. Lakin manuel olarak oluşturacağınız süre zarfında zaman kaybınız da meydana gelecektir. Bunu minimuma düşürmek için öncelikle site haritası biçimine karar vermeniz gerek. Daha sonra hazır site haritası eklentilerine yada üçüncü taraf araçlardan birini de tercih etmeniz mümkün.
  3. Site haritanızı her zaman test edin. Bu yöntem için ise Search Console Site Haritaları test aracını kullanın. Google’da temel kullanmanız gerekenler arasında bu panel olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
  4. Son olarak Site haritanızı Search Console’a göndermeden önce robots.txt dosyası içerisine gömün. İçerisinde site haritası gömülü olan robots.txt dosyasının Search Console’a gönderilmesini sağlayın.

Site haritası biçimleri

Aşağıda anlatılacak olan çeşitli olarak site haritası biçimleri Google’ın desteklediği biçimlerdir.
Öncelikle Google Search Console’a bir değil, yüzlerce hatta binlerce site haritası seçeneği ile çeşit çeşit haritalar gönderimini sağlayabilirsiniz. Bir site haritası en çok 50.000 URL içermesine izin verilir. Site haritası tek bir tane olmak kaydıyla maksimum 10 MB ve bu boyutu geçmeyecek şekilde dolumu sağlanabilir. Site haritanızın URLleri oldukça fazlaysa, bu haritayı bölmeniz ve bölünen haritayı tek tek Google’a bildirmeniz gerekmektedir. Yaptığınız seo çalışmalarından hızlı ve verimli sonuç almanız için kesinlikle site haritası gönderimini sağlamanız gerekmektedir.

Öncelikle Google platformların istediğiniz kadar site haritası gönderebilir ve ne kadar göndermeniz gerektiğine kendiniz karar vermeniz gerekmektedir. Bir tek site haritası göndermeniz gerekir diye bir kural mevcut değil. Ayrıca wordpress kullanıcı iseniz sitemap xml gibi hazır site haritası oluşturucu eklentileri kullanabilir ve tek tek harita gönderimi sağlarken kaybettiğiniz zamanı geri alabilirsiniz. Hazır site harita uygulamaları sayfaları otomatik olarak arama botlarına uygun düzenlemektedir.

Posted in SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir