WordPress Haber Teması geliştiriyorum.

Uzun zamandır wordpress temalarıyla haşır neşirim. İlk wordpress haber temasını tema fabrika ve ardından xturk temalarıyla gerçekleştirdim. Bunların satışını ve desteğini sağlarken wordpress’e çok hakim değildim fakat yine de satış yaptığımız müşterilere destek verebilecek kadar biliyordum.

Yüzlerce tema satışından sonra bir çok sorun meydana geldi. Bu sorunların sebebi bazen müşteri kaynaklı bazen hosting bazen de doğru yazılmamış php kodlarından veya eklentilerinden kaynaklanıyordu.

Zamanla wordpress konusunda yeteri kadar bilgi sahibi oldum. Themeforest temaları önceki yıllarda sayfa oluşturucu eklentilerinin yeni çıkması nedeniyle daha karmaşık ve daha zor düzenleniyordu. Genellikle yurt dışı kaynaklı olan temalarda kaynak tüketimi de hayli fazlaydı.

Ülkemizde ki paylaşımlı hosting paketleri yurt dışı temalarını kaldırmıyor ve bu da işlemlerin yavaşlamasına neden oluyordu. Zamanla Türkiye’de bir kaç firma yeni teknoloji içeren işlemcilerle sunucularını yenilediler ve bunlara ek olarak yeni optimize edici araçlarda piyasaya çıktı.

Teknoloji geliştikçe işlem hacmi de genişlediğinden yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyoruz.

Fakat karantina döneminde kritik bir karar aldım ve artık kendi temamı kendimin kodlamasını gerektiğine karar verdim. Fakat kodlama bilmiyordum. 1.5 aylık genel bir araştırma sonucu PHP bilmemekle birlikte php temel fonksiyonlarıyla wordpress’in hazır tema kodlarıyla tema entegresi yapılabildiğini öğrendim.

Şimdi kimseye bağımlı kalmadan kendi temamı kodlama kararı aldım ve çok yakında alt yapısı wordpress olacak şekilde bir haber teması kodluyorum.

İlk aşama da header ve footer alanlarını oluşturdum. Güzel bir görünüm elde ettim. Şuan Menü entegre aşamasında. Bu aynı zamanda kendimi test etme fırsatı. Çünkü her ne olursa olsun tasarımın çok önemli olduğunu biliyorum ve bir başkasına yaptırmak istediğimde her şeye müdahale etmek ve sürekli yaratıcı olarak katkı sağlamak yerine harcayacağım bu zamanı yılların verdiği tecrübe sayesinde kendim yapma kararı aldım.

Tüm süreci buradan paylaşacağım. Öğrenmek için hangi videoları izlediğimi ve nasıl bir metod kullandığımı da burada sizlerle paylaşacağım.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir