HTTP ve HTTPS nedir? ikisi arasındaki farklar neler?

HTTP nedir?

HTTP, Hypertext Transfer Protocol’ün kısaltmasıdır. World Wide Web kullanıcılarının fotoğraf, metin, video, müzik ve diğer dosyalar gibi bilgileri web sayfalarına aktarmasına olanak tanır. http, html sayfalarına erişmek ve okumak için kullanılır.

HTTPS nedir?

HTTPS, Hypertext Transfer Protocol Security’nin kısaltmasıdır.

HTTPS protokolü, bir SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikası kullanarak şifreler ve sunucu ile tarayıcı arasında güvenli bir şifreli bağlantı oluşturmaya yardımcı olur.

HTTPS faydaları  (HTTPS Avantajları)

  • Kullanıcıların çevrimiçi bankacılık gibi güvenli e-ticaret işlemleri yapmalarını sağlar.
  • SSL teknolojisi her kullanıcıyı korur ve güven oluşturur.
  • Bağımsız bir otorite sertifika sahibinin kimliğini doğrular. Bu nedenle her SSL sertifikası, sahiple ilgili benzersiz ve gerçek bilgiler içerir.
  • Google, kullanıcılarını güvenli sitelere göndermek istiyor ve bunun için HTTPS bağlantılarını bir sıralama sinyali yapıyor. Bu, HTTPS’ye sahip bir web sitesinin bir HTTP web sitesinden daha yüksek sıralanacağı anlamına gelir.

HTTPS ile kullanılan SSL / TLS sertifika türleri

Alan adı doğrulaması

Alan adı doğrulaması, sertifika için başvuran kişinin alan adına sahip olduğunu doğrular. Bu tür doğrulama genellikle birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişir.

Kuruluş tanıma

Öncelikle alan adının sahibi olduğunu kanıtlamalıdır. Daha sonra, kişisel kimlik kanıtlı belgelerden  kişisel kimliklerini kanıtlamaları istenir.

Genişletilmiş tanıma

Genişletilmiş doğrulama en yüksek doğrulama düzeyidir. Bu, alan adı sahipliğini, sahibin kimliğini ve kayıt davranışı kanıtını doğrulamayı içerir.

Sonuç:

Bu makalede, HTTP ve HTTPS’nin temellerini ve ikisi arasındaki farkları anladık. HTTP, tarayıcı ve sunucu arasında veri aktarımı için temel protokoller sağlarken, HTTPS gizlilik ve kimlik doğrulama için HTTP’ye bir güvenlik katmanı ekler.

Kaynak: https://www.guru99.com/difference-http-vs-https.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir